FAQs

Alıcı isim ve adres bilgilerinin tamamen Latince karakterlerden oluşması gerekmektedir. Adres kısmında Japonca, Arapça gibi adresler mutlaka Latince olmalıdır. Alıcınızdan bu şekilde isim adres bilgisi talep edebilirsiniz.

vet. Gönderinin ağırlığı, hacimsel ağırlığı ve ebatları olmak üzere sınırlamalar uygulanmaktadır.

Paketler en fazla 70 kg olabilir.

Paketlerin uzunluk ve genişlik toplamları en fazla 419 cm olabilir.

Paketlerin uzunluğu en fazla 270 cm olabilir.

Ağırlık ve boyut sınırlarını aşan paketler, limit aşım ücretine tabidir. Lütfen bu konuda gönderilerinizi kargoya vermeden önce bizimle iletişime geçin.

TRKARGOM Transfer Merkezine gelen kargolar en-boy-yükseklik ve ağırlık bilgileri ölçümlenerek işleme alınır. Bir önceki siparişinizin paketlenmesi ile yeni siparişinizin paketlenmesi farklılık gösterebilir. Bu sebeple değişen uzunluk ölçüleri fiyata da yansıyacaktır. Farklı ölçüm olduğunu düşündüğünüz gönderilerle alakalı paketleme standartlarınızı kontrol ettikten sonra Müşteri Hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Her kargo firmasının servis türü ve teslimat süreçleri farklılık göstermektedir. TRKARGOM olarak 220’den fazla ülkeye kargo taşımacılığı gerçekleştirmekteyiz. PTT’den farklı olarak gönderileriniz çok daha hızlı teslim olurken, gönderilerinizin gümrük v.b. işlem ve süreçlerini de sizler adına TRKARGOM yürütmektedir. PTT ile 15-20 günde adrese ulaşan siparişleriniz için TRKARGOM bu süre Amerika için 1-3, Avrupa için 1-2 iş günüdür.

Gönderilerinizin transfer merkezimizden çıkışından ilgili ülkedeki adresine teslim edilene kadarki süreci sizin adınıza biz yönetiyoruz. Her bir ülkenin kendine ait gümrük prosedürü ve gümrük alt sınırları olabilmektedir. Örneğin Avrupa Birliği ülkeleri için sınır 22 Euro iken ABD için 800 Dolar’dır. Gönderinizin değeri bu tutarları aştığı takdirde alıcınıza gümrük vergisi yansıyabilir. Alıcınız bu vergiyi ödemediği takdirde, söz konusu vergiyi ödeme sorumluluğu size ait olacaktır.

Gönderiniz ayrıca; içeriği veya ülke gümrüğünün kriterleri gibi çeşitli sebeplerden dolayı da incelemeye alınabilir, geri iade edilebilir veya imha edilebilir. Gönderinin gümrük sürecine girmesiyle birlikte süreç tamamiyle gümrüğün takdirine göre şekillenmekte olup müdahale etme imkanı bulunmamaktadır. İstisnai olarak yaşanabilecek bu durumlarda da süreci sizin adınıza yöneterek, gerekli bilgilendirmeleri sizlere mail üzerinden iletmeye devam edeceğiz.

Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte gönderilere gümrük tarafından vergi yansıtılabilir. Bu verginin alıcı tarafından ödenmesi beklenir. Alıcı tarafından ödenmemesi halindeyse bu vergi göndericiye yansıtılır. Gönderilerinizin alıcısına teslim edilene kadar ki süreçlerini takip ettiğimiz gibi gümrük sürecini de sizin adınıza biz yönetiyoruz. Böyle bir vergi oluşması halinde size bilgisini ileterek verginin tutarını sizden tahsil ederek sizin adınıza ödemesini biz gerçekleştiriyoruz.

Sorunsuz ve başarılı bir teslimat için gönderilerinizin transit için hazır olduğundan emin olmak en önemli faktörlerden biridir. Posta ile ilgili sorunlar teslimat hızını etkileyebilir veya başarısız bir teslimatla sonuçlanabilirken, ambalajla ilgili sorunlar gönderi içeriğinin zarar görmesine neden olabilir.

İşte farkında olmanız ve kaçınmanız gereken bazı yaygın paketleme hataları.

Yanlış posta ücreti

Gönderileriniz için doğru posta ücretini uygulayarak gönderinizi başarılı ve hızlı bir teslimat için hazırlayın.

 • Gönderinin doğru alıcıya gittiğini iki kez kontrol edin
 • Adres bilgilerinin doğru olduğundan emin olun - daire veya birim numaralarını unutmayın
 • Posta ücretinizin eksik ödenmediğinden emin olun

Yanlış veya Yetersiz paketleme

Nakliye gecikmelerini ve içeriğin olası hasarını önlemek için her zaman gönderilerinizi uygun şekilde paketlemeye özen gösterin.

 • Gönderileri farklı bir taşıyıcının gönderi malzemelerinde paketlemekten kaçının.
 • Kabarcıklı ambalaj, ambalaj fıstığı, köpük ekler vb. Gibi kırılgan öğeler için ekstra dolgu eklemeye özen gösterin.
 • Kapakları yeterince sağlamlaştırdığınızdan emin olun. Gerekirse fazladan bant veya yapışkan kullanın.
 • Hediye paketi gönderilerinden kaçının. Gönderiler incelemeye tabi olabilir.
 • Kutuları, özellikle de dışarıda yasaklı öğelerin resimleri veya marka adları olabilecekleri yeniden kullanmaktan kaçının. (Örneğin, içinde alkol bulunan bir kutu.) Çalışan bir pilin önceki içeriğe sahip olduğunu gösterebilecek tüm etiketleri kaldırın.
 • Ambalajınızın aşırı yazı, eski posta veya eski adres etiketleri içermediğinden emin olun.
 • Taşıma sırasında gevşeyebilecekleri için kutuların birbirine bantlanması tavsiye edilmez.

Etiketleme hataları

Bu etiketleme hatalarından kaçınarak netlik yaratın.

 • Etiketlerinizin okunaklı olduğundan emin olun. Kolayca okuyamayacağınız etiketleri asla göndermeyin. soluk etiketler, çok küçük basılmış etiketler, düşük kalitede basılmış etiketler. Adres ve barkod bilgilerine özellikle dikkat edin.
 • Yanlış etiket uygulaması. Etiketi herhangi bir köşeye veya kenarına sarmamaya dikkat ederek etiketlerinizi gönderilerinizin uzun kenarına yerleştirmeniz en iyisidir. Etiketleri düzgün bir şekilde uygulayın ve katlanmadan kaçının. Etiketler, tüm bilgileri gösterecek şekilde tüplere uygulanmalı ve barkod taranabilir.
 • Yanlış hizalanmış etiketler. Posta ücretinizin tamamı 4 x 6 inçlik bir etikete sığabilmelidir. Posta, etiketin üstünden başlamalı ve hiçbir bilgi kesilmemelidir.
 • Etiketlerinizin barkodunu yapıştırmaktan kaçının. Bu, barkod tarayıcıların etiketlerinizi okumasını zorlaştırır. Hiçbir koşulda termal etiketleri bantlamayın! Bu, etiketin solmasına neden olur.
 • Etiketlerinizi uygun şekilde sabitlemeye özen gösterin. Çıkarma veya diğer gönderilere bağlanma potansiyeli olduğundan hiçbir ucun kıvrılmadığından emin olun.
 • Adreslerinizin etikette İngilizce karakterlerle yazıldığından emin olun. Uluslararası hedeflere gönderirken, buna ek olarak alternatif adres yazımıyla birlikte bir etiket eklemenizi öneririz.

[email protected] maili üzerinden gönderinize dair önemli bilgiler size iletilmektedir. Siz de gönderinizin detayları ile ilgili olarak bizlere bu mail üzerinden dönüş sağlayabilirsiniz.

Kargo firmaları gümrük işlemlerine doğrudan müdahil olamaz. Gümrükte oluşabilecek masrafları önceden bilemeyeceğimiz gibi, gümrükten geçiş garantisi de vermemiz mümkün değildir.

Her ülkenin gümrük kuralları farklı olduğundan, bazen ürünler gümrüğe takılabilmektedir. Bu süreçte firmamız paketinizin gümrükten geçişi ya da geri iadesi konusunda birebir ilgilenmektedir ve gerekli ekstra evraklar konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Yasaklı Öğeler Nelerdir?

Mevzuat, tehlike, güvenlik veya diğer nedenlerden dolayı belirli öğeler alınamaz, depolanamaz, gönderilemez, ithal edilemez ve / veya ihraç edilemez. Bu malları içeren işlemler, menşe veya varış yerinden bağımsız olarak kesinlikle yasaktır.

Lütfen unutmayın: Yasaklı ürünlerin menşe ülke veya bölgeden ihraç edilmesi veya hedef ülke veya bölgeye ithal edilmesi yasaktır.

Kısıtlanmış Öğeler nedir?

Bazı öğelerin düzenleyici, tehlike, güvenlik veya diğer hususları vardır ve işlemden önce Yasal Uyum, Risk Yönetimi ve Hukuk departmanlarının onayını gerektirir. Bu malları içeren işlemler, menşe veya varış noktasına bakılmaksızın sınırlandırılmıştır.

Lütfen unutmayın: Kısıtlanmış ürünler, belirttiğiniz ülke veya bölgeden satış, ihracat veya ithalat öncesinde özel izinler veya lisanslar gerektirebilir.

Taşınması Yasak ve Sakıncalı Kargolar

 • 6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında Posta Tekeline giren tüm gönderiler (mektup, vb.)
 • Canlı hayvan
 • Antikalar (hassas ve/veya kırılabilir)
 • Asbest/Amyant
 • Değerli madenler, külçe olarak
 • Nakit para
 • Ateşli silahlar ve bunların parçaları ve mühimmat
 • Tehlikeli veya yanıcı maddeler (IATA yönetmeliği tarafından belirlenmiş)
 • İnsan beden parçaları veya külleri
 • Mücevherler, değerli metaller ve değerli taşlar
 • Narkotik maddeler (yasa dışı)
 • Taşıma esnasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, sıvı yağlar ile ham deri vs
 • Soğuk zincir sistemi ile taşınması gereken maddeler
 • Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici, pis kokulu her türlü sıvı ve gaz

Gönderiniz TRKARGOM transfer merkezine doğru yoldaysa ve henüz işleme alınmadıysa (takip numarası verilmediyse) siparişinizi yukarıdaki şekilde iptal ettikten sonra TRKARGOM müşteri hizmetlerinden bizimle iletişime geçerek gönderinizin durdurulması talebini iletebilirsiniz.

Paketlerinizin TRKARGOM Transfer Merkezine ulaşmadan önce uğrayacağı herhangi bir hasar veya kayıp halinde TRKARGOM olarak herhangi bir yükümlülük veya sorumluluğumuz bulunmamakta olup talepleriniz için ilgili kargo firmalarıyla iletişim kurabilirsiniz.

Ekspres servis gönderilerinin ilgili ülkeye iletilmesi esnasında kayıp olması halindeTRKARGOM ile iletişime geçerek sürece dair bilgi alabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz. Kayıp gönderilere dair araştırma dosyası, tazmin talebi gibi süreçler TRKARGOM tarafından yürütülerek sizlere [email protected] maili üzerinden bilgiler aktarılmaktadır. Kargo firmalarının (UPS,FEDEX, TNT) tazmin ve araştırma prosedürleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Kayıp gönderiye dair işlem yapılabilmesi için gönderiye dair görsel ve içerik bilgisi ile alıcı irtibat bilgilerinin iletilmesi gerekmektedir.

Eko servis gönderilerinin ve takipsiz gönderilerin iletilmesine dair ortaya çıkabilecek kayıp durumlarında herhangi bir iade veya tazmin imkanı bulunmamaktadır.

Türkiye’den yurt dışına yapacağınız gönderimlerde, paketleriniz gümrük işlemlerine tabi tutulacaktır. Bu yüzden gönderilerinize ait bazı bilgilerin eksiksiz olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ekte bulunan proforma fatura ve konşimento evraklarında açıkça beyan edilmelidir. Yurt dışı gönderilerinizde karşı ülkenin gümrüğü için bir proforma fatura hazırlanması gerekmektedir. Buna ek olarak gönderinizin teslimat bilgilerini içeren konşimentoyu da ayrıca hazırlamanız gerekmektedir.

TRKARGOM, proforma ve konşimento belgelerini sizin vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda hazırlayacak ve gerekli gümrük işlemlerini yerine getirecektir.

Ücretsiz Türkiye Adresinizi Alın
tr kargom TR KARGOM'un Rekabetçi Fiyatları

Nakliye ücretlerinden tasarruf etmek için en uygun fiyatları sunuyoruz.

tr kargom Uluslararası Teslimat

Uluslararası nakliye için en iyi nakliye çözümlerinden birini sunuyoruz

tr kargom Güvenli Ödeme Yöntemleri

Güvenli Ödeme sistemlerimiz ile huzur içinde ödeme yapın

tr kargom Güvenle Alışveriş

Hesabınızı günün her saatinde koruduğumuzdan emin olun.